20 Eylül 2011 Salı

haber,

engellilerin: 'Araç hakkı.' istismar ediliyor!
Engellilerin ulaşım sıkıntılarını çözmek için 17 yıl önce çıkardığı vergisiz araç hakkını kötüye kullananlar devleti binlerce lira kayba uğratıyor.
Devlet kurumları 1994 yılında Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda yaptığı düzenleme ile binlerce engelli vatandaşa umut olmuştu. Kanunda yapılan değişiklikle, sakatlık derecesi yüzde 90 ve daha fazla olan engellilerin özel tertibat yaptırılması şartı olmaksızın Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden araç alabilmelerinin yolu açılmıştı. Engelliler için sıfır araçlarda yüzde 37'ye varan vergi indirimleri uygulanırken, beş yıl geçmeden de yeni bir aracın alınması engeli getirildi.
Bu adımla birlikte, ülke genelindeki engelli vatandaşların ulaşım ihtiyacı karşılanırken, ikinci bir şahsın arabayı kullanma salahiyeti getirildi. Engellilerin satın aldıkları arabalardan vergi alınmazken, yapılan trafik hatalarından da ceza almalarının yolu kapatıldı. Ancak engellilere tanınan araç hakkı, son zamanlarda bazı çevrelerce suistimal ediliyor.

Anadolu'nun birçok şehrinde engelli vatandaşlara 3-4 bin lira verilip, onlar adına özel araçlar alınıyor. Engelli vatandaşlar adına araba satın alanlar, binlerce liralık Özel Tüketim Vergisi'nden de muaf oluyor. Bundan faydalanmak isteyen bazı kişiler, yatalak hastalar başta olmak üzere engelli vatandaşlar adına ruhsat alıyor. 5 yıl içerisinde aracın zamanının dolmasıyla birlikte de engelli vatandaşla birlikte yeni bir araç satın alıyor. Kanuni bir değişiklik olmadığı sürece de bu tarz yöntemlerin devam edeceğine dikkat çeken yetkililer, engelliler adına alınan ancak farklı kişiler tarafından kullanılan araçların emniyet tarafından tespit edilebileceğini belirtiyor. Yetkililer, ancak engelli bazı kişilerin "Bu benim şoförlüğümü yapıyor. Aracı kullanması için ben tahsis ettim." tarzı ifadelerinin alanlarını daralttığını belirtiyor.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri de bu tarz suistimallerin yaşandığını doğruluyor. Kanunun özürlü vatandaşların aldığı araçları en yakınından bir kişinin kullanmasına imkan verdiğini belirten bir bakanlık yetkilisi, bunun tespitinde ise emniyete büyük bir görev düştüğünü kaydediyor. Kanunun kapsamının belli olduğuna dikkat çeken yetkili, Sanayi Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) bir araya gelerek ortak hareket etmesinin suistimalleri önleyeceğinin altını çiziyor.

enad.haber, 20 Eylül 2011 - Ankara,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder